ثبت شرکت در آلمان

موضوعات


صفحات

مبدل فیبر نوری

یکی از دستگاه های پرکاربرد در زمینه مخابرات و شبکه، مبدل فیبر نوری (Optical Media Converter) می باشد.

مبدل فیبرنوری دستگاهی است که وظیفه تبدیل بستر انتقال را از فیبر نوری به شبکه تغییر دهد.

همانطور که می دانید، برای متصل کردن دو کامپیوتر به هم و ایجاد یک شبکه ی LAN، می بایست دو کامپیوتر را به کنار هم آورد و با یک کابل شبکه که دو سر دارای کانکتور RJ45 هست به هم متصل کرد.

حال اگر فاصله این دو کامپیوتر از هم زیاد باشد، می توان با استفاده از مبدل فیبرنوری، از آپلینک (Uplink) فیبر نوری در شبکه استفاده کرد و با توپولوژی شبیه زیر، ارتباط را برقرار کرد:

Eth1, Eth2, Eth3, Eth4 ----[ media converter] ----optical fiber----[ media converter] --- Eth1, Eth2, Eth3, Eth4

همانطور که در طرح فوق مشاهده می کنید، پورت های اترنت به دستگاه مدیا کانورتر (مبدل فیبر) تحویل داده شده و سپس مدیا کانورتر از طریق فیبر به مدیا کانورتر دیگر مخابره می کند، و سپس مدیا کانورتر (مبدل فیبر نوری) در سر دیگر لینک، اطلاعات را تبدیل کرده و دوباره اترنت تحویل خواهد داد.

کامپیوتر هایی که از این طریق با هم متصل می شوند، هیچ تفاوتی را احساس نخواهند کرد با اتصال Back to Back توسط یک کابل شبکه.

البته این استفاده ی Point to Point از مدیا کانورتر می باشد.

شما می توانید در مبدل فیبر نوری ای استفاده کنید که دارای پورت های SFP متعدد و همچنین پورت های اترنت متعدد باشد تا شما آنها را در توپولوژی های مختلفی از جمله، ستاره، باس، مش و... نیز بکار بگیرید.

 

انواع مبدل فیبرنوری

 

سرعت مبدل فیبر نوری

مبدل ها از لحاظ سرعت به دو دسته تقسیم می شوند:

  • فست اترنت
  • گیگا اترنت

مدیا کانورتر فست اترنت (Fast Ethernet - FE) دارای پورت های صد مگابیت بر ثانیه است.

مدیا کانورتر گیگا اترنت (Giga Ethernet - GE) دارای پورت های هزار مگابیت بر ثانیه است.

مبدلهای فیبر نوری می توانند FE یا GE باشند. فست اترنت دارای پورت های 10*100 بوده و گیگا اترنت دارای پورت های 10*100*1000 می باشد. همچنین SFP ها (ماژول های فیبر نوری) می توانند دارای طول موج 1310 یا هر استاندارد دیگر بوده و همچنین می توانند ماکزیمم پهنای باند 100 مگابیت برثانه یا 1000 مگ باشند.

 

مبدل ها از لحاظ شکل به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • دسکتاپ یا رومیزی
  • رک مونت
  • مینی
  • ماژولار

هر کدام از این نوع مبدل فیبر نوری ها برای کاربرد های خاصی طراحی می شوند.

مبدل فیبر نوری می تواند تک پورت باشد یا چند پورت باشد. اگر شما از مدیا کانورتر تک پورت استفاده می کنید، توجه کنید که این دستگاه تنها می تواند یک پورت شبکه را به فیبر و بالعکس تبدیل کند، مانند مبدل فیبر نوری Planet یا D-Link که در بازار موجود است.

در صورتی که شما به انتقال تعداد پورت های متعددی داشته باشید، از مبدل یا مدیا کانورتر 4 پورت یا 8 پورت استفاده می کنید.

 

 

قیمت مبدل فیبرنوری

از آنجایی که برخی تولید کنندگان مبدل فیبر نوری چینی هستند و برخی در داخل کشور تولید می شوند، قیمت مبدل ها می توانند بین 350 هزار تومان تا 2 میلیون تومان متغیر باشند.

همچنین از آنجایی که برخی مبدل ها مدل دسکتاپ و برخی رک مونت هستند، این قضیه در نرخ ها و قیمتها تفاوت چشمگیری ایجاد خواهد کرد.
درباره نویسنده:

neomarket

جهت کسب اطلاع از قیمت انواع مبدل فیبرنوری، به وب سایت neomarket.ir مراجعه کنید.


توجه:

سایت دایرکتوری مقالات، متعلق به شماست. مطالب موجود در سایت، توسط کاربران نوشته می شوند، و توسط تیم ادیتور سایت بررسی و سپس منتشر می شوند. شما می توانید با چاپ مقاله در این سایت، بطور رایگان مقاله خود را در اختیار مخاطبان خود قرار داده و حتی برای سایت خود بک لینک رایگان بگیرید.


نظرات